همه چیز در یک وبلاگ

یه وبلاگ برای کسانی که میخوان بدونند

کتاب فلسفه علم

کتاب فلسفه علم _ هستی در مکان و زمان _ اثر دکتر مسعود دهقانی, جلد دوم از مجموعه ای تحت عنوان فلسفه علم است که اخیراً در تیراژ محدود منتشر شده است. جلد اول این کتاب با عنوان _ بعد چهارم/ جهان در انبساط _ پیش از این منتشر شده بود.کتاب فلسفه علم


تالیف دکتر مسعود دهقانی

 

کتاب فلسفه علم _هستی در مکان وزمان_اثر دکتر مسعود دهقانی,  جلد دوم از مجموعه ای تحت عنوان فلسفه علم است که اخیراً در تیراژ محدود منتشر شده است.


جلد اول این کتاب با عنوان _بعد چهارم/ جهان در انبساط _ پیش از این منتشر شده بود.  این مجموعه در حقیقت یک پژوهش بنیادی درباره اساسی ترین قوانین فیزیک و ریاضی  و علوم طبیعی حاکم بر جهان مادی می باشد. جلد دوم این مجموعه ,اغلب مشتمل بر تحلیلهای عمیق فلسفی و منطقی است و ریاضیات غامض و پیچیده ای که در جلد نخست شاهد آن بودیم جای خود را به جدل تئوریک و نظریه پردازیهای فلسفی داده است.


از این رو طیف گسترده تری از علاقه مندان به پژوهش فلسفی  در زمینهء فلسفه علم را در بر خواهد گرفت. کتاب با بیانی شیوا به مباحث تخصصی فلسفه علم می پردازد و با نقد نگرشهای  مکانیکی چکش و سندانی نشان می دهد تفکراتی که مرزبندیهای ظاهری فضا و زمان را پذیرفته اند  تا به چه حد می توانند از حقیقت مطلق دور باشند.


آنچه که در این کتاب بیش از هر چیز درخور  توجه است بکارگیری معانی عمیق  معنوی و اندیشه های عرفانی لابلای  تحلیل هایی ژرف  از قوانین طبیعت و نظام کائنات می باشد.


در این کتاب مباحثی مرتبط با علوم مهندسی نظیرتنش ها و کرنش ها در مقاومت مصالح و توصیف محیطهای پیوسته جامدات و سیالات نیز مورد بحث و کنکاش فلسفی قرار می گیرند. بررسی ماهیت زمان و جنبش ذرات مادی, هستی متعین در مقابل نیستی و اشاره به ماهیت مفهوم شرایط مرزی در ریاضیات و تناظر آن با اندیشه های مولانا بر غنای مطالب این کتاب افزوده است.


ﻤﺆلف کتاب, دکتر مسعود دهقانی تحصیلات عالیه خود را در دکترای مهندسی عمران (سازه و ژئوتکنیک) در دانشگاههای صنعتی شریف, اصفهان, علم و صنعت, امیر کبیر و دانشگاه شیراز به انجام رسانیده است.


تسلط ﻤﺆلف بر فیزیک و ریاضیات, قوانین مهندسی و مکانیک محیط های پیوسته و ناپیوسته, ضمن آشنایی با آیات قرآنی و نهج البلاغه و تعلق خاطر به اندیشه های عارفانه سبب شده نویسنده به درک و بیان خاصی از توصیف رویدادهای عالم طبیعی و کائنات دست پیدا کند که نگارش این کتاب ﻤﺆید همین امر میباشد.


هر دو جلد این کتاب که در آینده ای نزدیک در یک مجلد منتشر و به بازار کتاب عرضه میشود مرجع مطالعاتی مناسبی برای علاقه مندان به مباحث  فلسفه علم خواهد بود.

 

 

جلد اول: جهان در انبساط

ناشر:انتشارات دانشگاه هرمزگان

نوبت چاپ: اول

قیمت روی جلد:   ۲۵۰۰  تومان

 

 

جلد دوم: هستی در مکان و زمان

ناشر:انتشارات دانشگاه

تعداد صفحات:  ۱۹۰  صفحه

 تیراژ: محدود

نوبت  چاپ: اول

تاریخ چاپ: پاییز ۱۳۸۵

 

منبع

 

تاریخ ارسال: دوشنبه 31 مرداد‌ماه سال 1390 ساعت 10:04 ب.ظ | نویسنده: بهنام معصومی | چاپ مطلب 0 نظر